Applications
Inductor coils, air core coils and various related self-adhesive coils
Feature
Functional characteristics
Programmable control system, simple operation, easy maintenance.
Unique wire winding fixture for quick reassembly.
Semi-automatic production, flexible production.
Can store 999 program steps, style change fast.
Simple structure, easy control, easy maintenance.
Small size, does not take up space.
Specification
| No. of spindle | 1 Spindle |
|---|---|
| Applicable wire diameter | Ø0.03 ~ Ø0.50mm |
| Applicable wire | Self-adhesive wire (Alcohol-type, Hot air-type) |
| Spindle speed | Max. 3500rpm (CW/CCW) |
| Spindle motor | AC motor |
| Step angle | 0.9° |
| Winding motor | Step motor |
| Winding range | 1~80mm |
| Winding pitch | 0.01~9.99mm |
| Minimum unit of winding | 0.01mm |
| Controller | N.C. Controller |
| Power supply | 1Φ 220Vac |
| Rated frequency | 50 ~ 60Hz ±1% |
| Power consumption | 200W |
| Machine dimensions | 750(L) x 380(W) x 540(H)mm |
| Machine weight | 70kg ±10 |
Optional Item
CE certification
Safety cover
Wire-broken sensor
Heater blower mechanism
Tailstock mechanism
Stranded wire specifications
None









18122969362