Applications
Car antenna related coils
Feature
Functional characteristics
Data storage PLC makes the program easy to analyze.
Intuitive and simple operation, with human-machine interface editing program, easy to use.
Can store 10 groups of programs, style change fast.
Hierarchical management and password storage function to prevent non-related personnel to modify the program.
Simple structure, easy control, easy maintenance.
Specification
| No. of spindle | 1 Spindle |
|---|---|
| Applicable wire diameter | Ø0.02 ~ Ø0.50mm |
| Spindle speed | Max. 3000rpm (CW/CCW) |
| Angular accuracy | +/-0.5° |
| Movement of nozzle | 350mm |
| Nozzle movement accuracy | 0.01mm |
| Winding diagonal (max.) | 10mm |
| Winding range (max.) | 350mm |
| Controller | PLC 3-axis control |
| Power supply | 1Φ 220Vac |
| Rated frequency | 50 ~ 60Hz ±1% |
| Power consumption | 1.4KW |
| Air pressure demand | 0.4 ~ 0.6Mpa |
| Machine dimensions | 1000(L) x 600(W) x 1700(H)mm |
| Machine weight | 200kg ±10 |
Optional Item
CE certification
Safety cover
Wire-broken sensor
Stranded wire specifications
None






18122969362