Applications
Product dimensions- Ø8 ~ Ø45mm
Feature
Functional characteristics
Data storage PLC makes the program easy to analyze.
Intuitive and simple operation, with man-machine interface editing program, easy to use.
Unique fixture for quick change.
With automatic loading/unloading function (except special models), increase production capacity.
Adjust the tape quickly.
The axis can be freely set at any Angle.
Equipped with foot start switch, save time.
Can store 4 groups of programs, style change fast.
Hierarchical management and password storage function to prevent non-related personnel to modify the program.
Simple structure, easy control, easy maintenance.
Specification
| No. of spindle | 2 Spindles |
|---|---|
| Spindle pitch | 160mm |
| Applicable product diameter | Ø8 ~ Ø45mm |
| Spindle speed | Max. 240rpm (CW/CCW) |
| Angular accuracy | +/-1° |
| Angle setting | 360° / per turn |
| Tape outer diameter | Ø50 ~ Ø130mm |
| Tape width | 2 ~ 25mm |
| Controller | PLC |
| Power supply | 1Φ 220Vac |
| Rated frequency | 50 ~ 60Hz ±1% |
| Power consumption | 400W |
| Air pressure demand | 0.4 ~ 0.6Mpa |
| Machine dimensions | 590(L) x 450(W) x 600(H)mm |
| Machine weight | 85kg ±10 |
Optional Item
CE certification
Safety cover
Unload mechanism
Blow cleaning mechanism
Stranded wire specifications
None
| Model | DSW-TAPE1602 | DSW-TAPE1604 |
|---|---|---|
| Benchtop Taping Machine | Benchtop Taping Machine |












18122969362