Applications
Feature
Functional characteristics
DCW-01SCW hollow inductor winding machine is designed for low-orbit satellite inductor coil production of automatic coil custom production model, it can greatly reduce direct labor hours, reduce manufacturing costs.
PLC 6 axis servo control.
The XYZ axis uses 100W servomotor with fast moving and accurate positioning characteristics.
Precision tension control, quality assurance.
Simple high level language instructions, with a 6 "LCD screen editor.
Password storage function to prevent non-related personnel to modify the program.
Simple structure, easy control, less failure, convenient maintenance.
Specification
| No. of spindle | 1 Spindle |
|---|---|
| Spindle speed | Max. 3000rpm (CW/CCW) |
| Applicable wire dia. | Ø0.20 ~ Ø0.50mm(If the usage exceeds the scope, please contact us separately.) |
| Applicable core size | Ø3 ~ Ø6mm(If the usage exceeds the scope, please contact us separately.) |
| Controller | PLC 6-axis control |
| Storage | Memory card |
| Power supply | 1Φ 220Vac |
| Rated frequency | 50 ~ 60Hz ±1% |
| Air pressure demand | 0.5 ~ 0.6Mpa |
| Machine dimensions | 1400(L) x 820(W) x 2100(H)mm |
| Machine weight | 400kg ±10 |
Optional Item
CE certification
Safety cover
Wire-broken sensor
Stranded wire specifications
None







18122969362